Gánovce
Dátum: 21.3.2023
Heraldický popis erbu:
V modrom štíte v zelenej pažiti medzi dvoma vysokými zelenými smrekmi stojaci strieborný baránok v zlatej zbroji, držiaci za sebou zlatú krížovú žrď so striebornou, lastovičím chvostom ukončenou zástavkou.
Obec Gánovce je známou podtatranskou obcou, ležiacou približne 3 km od Popradu. Jej prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1317, avšak život ako taký je tu známy už minimálne 105 000 rokov, o čom svedčí nález výliatku mozgovne neandertálskeho človeka miestnym kamenárskym majstrom kolomanom Kokym v roku 1926. Okrem tohoto nálezu a nálezov z prostredia flóry a fauny sa tu našiel aj najstarší železný kosák v Európe, datovaného približne v 15. st. pred n.l.
Obec zdobí nádherná príroda v blízkosti pohoria Kozích chrbtov s vrcholom Zámčisko, Územie európskeho významu Gánovské slaniská, prírodné vývery minerálnych vôd v obci a jej blízkom okolí. Minerálna voda sa zaslúžila aj o vznik miestnych kúpeľov, ktoré boli vybudované už v polovici 16. storočia.
Gánovské slaniská sú svetovým unikátom v tom zmysle, že k najbližšiemu moru je to približne 700 km. Napriek tomu rastie v tejto vzácnej travertínovej lokalite slanomilná flóra podobná tej pri mori. Ide napríklad o rastliny ako Barička prímorská, Skorocel prímorský či Zemežlč pobrežná slatinná. Celá lokalita patrí do sústavy európskych chránených území NATURA 2000. Tieto travertínové slaniská sú taktiež jediné na Slovensku. Väčšina lokality sa nachádza v katastri obce Hozelec. Leží tu turisticky najatraktívnejšia časť Gánovských slanísk - Biely kameň. V kopci z travertínu sa ešte pred 40 rokmi ťažil kameň, ktorý obyvatelia obce využívali ako obklad pri stavbe rodinných domov. Voda, ktorá v minulosti tiekla zvrchu, preto v súčasnosti tečie priamo z lomovej skaly a ústí do systému malých jazierok pod ňou. Na miestach, kde sa minerálna voda rozlieva po povrchu, vytvárajú vyzrážané soli zaujímavé tvary a motívy. Vyskytujú sa v podobe povlakov, zrniek a hrudiek. Kameň, ktorý vznikol z vody v okolí minerálneho prameňa je živý, pretože stále rastie a vyvíja sa. Na plochách, ktoré však prestane ovplyvňovať minerálna vody dochádza k jeho rýchlemu zvetrávaniu a slanomilnú vegetáciu vystriedajú prevažne suchomilné druhy